Ajaloomuuseum

GAG ajaloomuuseum aadressil Nunne 10 (Väike-Kloostri ja Nunne tänava nurgal) avati 3. novembril 2006. aastal gümnaasiumi 375. aastapäeva puhul.

Kooli sajanditepikkune ajalugu ja kaasaeg on esitatud rohke fotomaterjali, õppevahendite ja mitmesuguste esemetega. Õppeasutuse loomine ja varasem ajalugu (hea Rootsi aeg!) on eksponeeritud kuuel pannool, mis on Tallinna Linnaarhiivi  kingitus koolile juubeli puhul. Haruldaste arhiivimaterjalide põhjal koostatud ja kaunilt kujundatud (koostanud Lea Kõiv, kujundanud Aime Andresson Eesti Ajaloomuuseumist) pannood on koolimuuseumi sisukam osa. Muuseum täieneb pidevalt. Osa esemeid on kingitud kooli muuseumile meie vilistlaste poolt ja on leidnud väärilise koha  muuseumieksponaatide seas.

Muuseum on avatud laiale avalikkusele. Oodatud on meie endised õpilased ja õpetajad, lapsevanemad, kõikide Eestimaa koolide õpilased ja linna külalised. Siit saab teadmisi ja emotsioone.

Saame Gustav Adolfi Gümnaasiumi ajaloomuuseumist teha ühiselt hariva ja tõeliselt rikka koolimuuseumi. Ootame Teie kirjalikke mälestusi kooliajast, näiteks mõnest legendaarsest õpetajast, kes on mõjutanud Teie elukäiku, või mõnest  eredalt meelde jäänud klassikaaslasest, kellest juba kooliajal võis arvata, et temast saab poliitik, näitleja, kunstnik, teadlane, või kes on hoopis üllatanud eriala ja karjääri valikuga. Kõik Te olete osake oma koolist ja Teie mälestused on osa kooli ajaloost.

Soovime muuseumi täiendada mitmesuguse eksponeeritavate esemetega ja sellepärast on teretulnud Teie kooliaegne õppevara, vormiriietus ja -müts, ajastupärased koolikotid (portfell, mapp, väike kohver, väike seljakott, rihmaga õlakott), pioneeriatribuutika, vihikud toreda tekstiga, õpilaspäevikud, lõpu- ja klassitunnistused, kiitus-, au- ja tänukirjad, diplomid jms.

Vabadussõja aeg on juba väga kauge minevik, kuid ka see vajab edasist uurimist. Kus on meie kooli poiste hauad? Seni oleme teada saanud ainult Hugo Läänemetsa matmispaiga. Kas kõigi hukkunud poiste nimed on kirjas marmortahvlil? Elmar Nerep kirjutab koolimälestuste raamatus „Suurte sündmuste aastad“, et koolivend Karl Nelke oli üks esimesi, kes langes Narva sillal, aga teda pole langenute nimekirjas. Niisiis – kui Teie sugulastel või Teile teadaolevatel inimestel võiks olla mingisugustki informatsiooni sel teemal, siis palun aidake kaasa materjali kogumisel.

Avatud: T-R kell 11–16 (eelneval kokkuleppel on võimalik avada külalistele uksi ka muudel aegadel)

Muuseumi juhataja: Helda Venderström

Kontakt: e-post [email protected] või telefon +372 550 7458