GAG õpilane eraldas Itaalia teaduskonverentsil hommikusöögihelvestest rauda

Itaalias, Bolognas toimus rahvusvaheline õpilasteaduskonverents, kus 14 riigi noored tutvustasid uurimuslikke ja praktilisi töid maapõue teemal. Eestit esindas Kristi Koitla Gustav Adolfi Gümnaasiumist (GAG). 

Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) geoloogia instituudi projekti koordinaatori Karin Kääri sõnul võeti Koitla teema Bolognas soojalt vastu. “Kristi esines väga edukalt 300-pealise publiku ees ning tutvustas oma ettekandes “Raud meie igapäevaelus” enda väljatöötatud katseid rauaga,” rääkis Käär. 

Koitla sõnul tegi ta töötoa praktiliste katsetega, mis õpetas noortele raua omadusi ning seda, kust rauda igapäevaelus leida võib. “Näiteks kuidas eraldada raua tükikesi hommikusöögihelvestest,” rääkis Koitla, kelle sõnul sai ta konverentsil teada, kui tähtis on praeguses metallurgiatööstuses jätkusuutlikkus ja taaskäitlemine. “Paljude teiste õpilaste projektid ja uurimused olid seotud naturaalsete materjalide kasutamise ja nende omaduste parandamisega ning metallise taaskasutamisega,” lisas ta. 

Õpilasteaduskonverentsil osalemine oli osa Euroopa-ülesest arendusprogrammist [email protected]. Programmi eesmärk on tutvustada maapõueressursse ja nende kasutamist õpilaste loodud uurimuslike töötubade ja katsete kaudu. Kääri sõnul on nii Koitla kui teised GAGi noored tutvustanud selle projekti abil eakaaslastele maapõueressursside vajalikkust igapäevaelus. “Projekti eeliseks on see, et noored vahetavad omavahel teadmiseid. Uusi teadmisi saavad kõik õpilased, kes on osa saanud varasemast plekkpurgi töötoast ja kellele nüüd hakatakse läbi viima raua-teemalist töötuba.” 

Eestis alustati programmiga [email protected] 2016. aastal, kuhu esmalt kaasati kuus GAGi õpilast. “Esimesel aastal valisid osalejad teemaks plekkpurkide koostise määramise. Gümnasistid korraldasid töötoa ja tegid katseid, et selgitada eri meetodite abil plekkpurgis oleva metalli olemasolu. See info on oluline plekkpurkide taaskasutamiseks,” selgitas Käär. Töötuba tehti nii Eestis noorematele koolikaaslastele kui ka Hollandis ja Itaalias. Hollandis osalesid õpilased teadlaste nädala konkursil, kus saavutasid teise ja kolmanda koha. Eelmisel aastal tutvustasid gümnasistid töötuba Bolognas õpilasteaduskonverentsil. 

[email protected] arendusprogrammiga on liitunud Gustav Adolfi Gümnaasiumi, Viimsi Gümnaasiumi, Tallinna Järveotsa Gümnaasiumi, Kiviõli 1. Keskkooli ja Maardu Gümnaasiumi õpilased. 10-19-aastaseid koolinoori kaasava projektiga [email protected] on seotud 28 partnerit 18-st EL-i riigist. [email protected] projekt saab toetust läbi Euroopa Innovatsiooni Instituudi ja teadusarendusprogrammi Horizon2020 vahenditest.

TalTechi geoloogia instituut kuulub Tallinna Tehnikaülikooli loodusteaduskonda, ühendab loodusteadused ja inseneriõppe ning koolitab mäetööstuse spetsialiste. Samuti uurivad instituudi teadlased, milliseid toormeid Eesti tulevikus vajab ning millised on parimad tehnoloogiad nende kaevandamiseks.