Rahvusvahelisel tehisintellekti olümpiaadi (IOAI) hõbemedal

Gustav Adolfi Gümnaasiumi G3 R õpilane Hendrik Pärli saavutas Eesti tehisintellekti olümpiaadi meeskonna liikmena rahvusvahelisel tehisintellekti olümpiaadil (IOAI) hõbemedali.

International Olympiad in Artificial Intelligence (IOAI) on STEM-keskne võistlus, mille eesmärk on inspireerida, arendada ja edendada parimaid tehisintellektiga seotud õpilasi kogu maailmas.

Tehisintellekti rahvusvaheline olümpiaad koosnes kahest voorust: teaduslikust ja praktilisest voorust. Teadusvoorus oli antud tiimidele 8 tundi, et lahendada kolm ülesannet, igaüks seotud ühega kolmest teemast, mida olümpiaad käsitles -arvutinägemine, masinõpe ja loomuliku keele töötlus. Ülesannete aluseks oli erinevate tehisintellekti mudelite sees peituv matemaatika, lingvistika ja programmeerimine. Nende lahendamisel programmeerimise abil oli rõhk loominguliste ja omapäraste lahenduste leidmisel.

Praktilises voorus oli ülesandeks teha Bulgaaria popstaari Maria Ilieva laulu “Love” kohta genereeriva AI tarkvara kasutades cover-pilt ja samuti 47-sekundiline video, mis kujutaks laulu temaatikat ja mõtet võimalikult loominguliselt ja oskuslikult.

IOAI toimus esmakordselt 9.-15. augustini 2024 Bulgaaria linnas Burgases. Auhinnatseremoonial autasustati osalejaid saavutuste eest olümpiaadi teaduslikus voorus medalite ja ka praktilises voorus auhindadega.

Esindatud oli 34 riiki ja üle 160 õpilase.

Eestis oli eeltöö juba alanud varakevadest ning juuni alguses selgus, kes osutuvad väljavalituks ning Eestit esindavad – nendeks olid Artur Bentsa, Tallinna Tõnismäe Reaalkoolist; Kristjan Lepp, Ülenurme Gümnaasiumist ja Oskar Austa, Tartu Tamme Gümnaasiumist ja meie kooli õpilane Hendrik Pärli G2 R (sügisest G3 R) õpilane.

Tiimil oli kaks juhendajat: Jaan Aru, kes tegeles Eesti võistkonna valimise ja Eesti olümpiaadil osaluse ning tiimi enda organiseerimisega, ja Taavi Luik, kes oli olümpiaadi toimumisel tiimijuht ja mentor, abistades tiimi kõige vajalikuga. Lisaks aitas tiimi ette valmistada Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi doktorant Tarun Khajuria.

Eesti võidukas meeskond pälvis HÕBEMEDALI.

Palju õnne HENDRIK PÄRLI!