Nõukaaja estraadimuusika kontsert „Krasnaja Strela"

15.01.2018
 Красная Стрела" ( Punane nool"), mis kihutas öistel tundidel Leningradist Moskvasse, oli kui edu ja progressi tunnus - istuda õhtul rongi ja sõita suurde pealinna - tööle, õppima, kohtuma, muuseumisse, teatrisse ja kontserdile - juua restoranvagunis tassike teed ja tunda end eduka Nõukogude inimesena. Paraku saatis selline elu miljoneid, oma unistuste ja draamadega. See oli reaalsus, see oli elu Nõukogude ajal.. Aga ka sel ajal kõlas muusika, seda oli palju, seda oli lamedat ja paatoslikku, kuid pärlid sätendavad läbi aegade, sõltumata, milline lipp lehvib mastis.
Kes meist, kes me elasime ja kasvasime 70ndatel-80ndatel, et mäletaks Sofia Rotaru ja Jaak Joala esituses "Lavandat", Valeri Leontjevi "Kružatsa diski", Murat Nasõrovi "Мальчик хочет в Тамбов" või Alla Pugatšova "Arlekinot"? See oli meie muusikaline keskkond, milles kasvasime. Anne Veski "Eilne päev" ja "Roosiaia kuninganna" sinna juurde ning meist igaühel on mälestuste kildudest kujunenud mosaiik, mis meie elu on vorminud ja kujundanud.
 
Paar-kolm aastakümmet on need lood tolmunud fonoteegi riiulitel, isegi pisukese põlastuse ja sarkasmiga, kui on ette tulnud mõnda neist juhtumisi plaadimasinasse panna, kiiresti ja muigega tagasi riiulisse saata.
 
Aga tänased noored, kelle kujutlus NSV Liidust on jäänud enam kui ähmaseks, vajutavad pöidlad nõukaaja stagnaatilisse, kuid tormilisse muusikalisse epitsentrisse ja toovad kontserdilavale NSV Liidu tipp-estraadimuusika - laulud, mis kõlasid igapäevaselt kuuendikul planeedi inimeste kõrvus. Tegelikult suurepäraselt komponeeritud ja esitatud NSV Liidu tipp-estraadimuusika, mille kuulamine aastal 2018 omandab hoopis uue tähenduse. Kellele nostalgia-elamuse, kellele üllatava avastusretke mineviku-muusikasse. Isegi vastuoluline tundub toonaste ja tänaste armastatud staaride kõrval üles astuda koolinoortel, kes on sündinud vabas Eestis. Kuid vastuoludest sünnib meie kontserdil tervik, mida seob suurepärane muusika väga heas helikeeles ja esituses.
 
Laulavad Priit Volmer, Eduard Toman ning Tallinna koolinoored ja noored anded GAGist Jaagup Tuisk, Karl Vilhelm Valter, Saara Kaldma, Iris ja Ingmar Nõmmann ning õpetaja Lilian Reinmets. Mängib GAG estraadiorkester Tõnis Kõrvitsa ja Siim Aimla seadete järgi.